Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) določa, da se samozaposlene osebe zavarujejo za polni zavarovalni čas, če ni z zakonom drugače določeno. S.p. se torej kot pravilo odpira za polni delovni čas – 40 ur na teden. Temu primerno se oseba vključi v obvezna socialna zavarovanja in na podlagi tega plača polne prispevke za socialno varnost.
Odprtje s.p. za 4 ure dnevno je predvideno le kot izjema. Gre za primere, ko je oseba predhodno že zaposlena za krajši delovni čas (za 4 ure dnevno), je uživalec delne starostne pokojnine, je upravičena do delnega plačila za izgubljeni dohodek ali pa do plačila prispevkov na podlagi predpisov o starševskem varstvu. Takrat oseba lahko odpre s.p. le za 4 ure, na podlagi tega pa se tudi vključi v socialna zavarovanja in plačuje polovične prispevke.
Če ponazorimo s primerom – oseba, ki odpira s.p. in je nekje zaposlena polovični delovni čas (20 ur tedensko), mora kot s.p. plačati razliko do polnega zavarovanja. Plača torej 20 ur prispevkov kot zaposlena oseba in 20 ur kot s.p.
Potrebno pa je poudariti, da je pri prijavi v zavarovanje iz naslova opravljanja dejavnosti za manj kot polni zavarovalni čas postavljena spodnja meja ur – najmanj 4 ure dnevno, oziroma 20 ur tedensko.
Kako je torej v primeru, da bi s.p. za 4 ure dnevno želela odpreti nezaposlena oseba?
Takšna možnost zakonsko ni predvidena. V primeru, da oseba, ki odpira s.p. ni obvezno zavarovana za polni delovni čas ali za polovični delovni čas (iz naslova delovnega razmerja), se mora obvezno zavarovati za polni delovni čas. Ta obveznost obstaja ne glede na to koliko ur dnevno bo podjetnik delo dejansko opravljal.
V prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovanje po 25. členu ZPIZ-2 se lahko oseba prijavi za manj kot polni delovni čas le, če je v delovnem razmerju za manj kot polni delovni čas in se prostovoljno zavaruje do polnega delovnega časa. Kombinacije prostovoljnega zavarovanja z drugimi vrstami pravnih razmerij niso dovoljene.