Na podlagi samoprijave je mogoče:
• predložiti davčni obračun
• predložiti obračun davčnega odtegljaja
• vložiti davčno napoved
Institut samoprijave zavezanec za davek lahko koristi, če je ob predložitvi obračuna davka oziroma davčne napovedi bil premalo izkazan oziroma odmerjen davek in če zavezanec za davek obračuna davka ali davčna napovedi v zakonskem roku sploh ni predložil.
Zavezanec v primeru uporabe instituta samoprijave ni odgovoren za prekršek, mora pa izpolnitvi svojo realno davčno obveznosti, kar pomeni, da bo ta povečana za obresti s 3% letno obrestno mero.
Posebno prilogo oziroma obrazec za samoprijavo (izbira obrazca je odvisna od vrste obračuna davka oziroma davčne napovedi) zavezanci izpolnijo in ga predložijo skupaj z obračunom določenega davka oziroma popravljenim obračunom določenega davka.
Zavezanec za davek ne more vložiti nove samoprijave glede obveznosti, v zvezi s katerimi je predhodno že vložil samoprijavo.
Davčni zavezanec, ki ni vložil davčne napovedi oziroma podatki v vloženi napovedi niso bili pravilni, popolni ali resnični, lahko vsak trenutek vloži davčno napoved oziroma popravljeno davčno napoved. Enako velja za predložitev obračuna davčnega odtegljaja in predložitvi davčnega obračuna.
Predložitev davčne obračuna ali vložitev davčne napovedi na podlagi samoprijave je mogoča najpozneje do:
• začetka davčnega inšpekcijskega nadzora
• vročitve odmerne odločbe
• začetka postopka o prekršku
• začetka kazenskega postopka.
Zavezanec za davek mora v primeru vložitve davčne napovedi primerno označiti oziroma davčnemu organu drugače sporočiti, da gre za napoved, predloženo na podlagi samoprijave.
Pri predložitvi davčnega obračuna na podlagi samoprijave zavezanec za davek mora uvodoma navesti vrsto obračuna davka, v zvezi s katerim vlaga samoprijavo in kdaj je potekel rok za predložitev tega obračuna davka. V primeru, da s samoprijavo popravlja že predloženi obračun davka, mora navesti, kdaj je za obdobje, za katero je vložena samoprijava predložil obračun davka ter kdaj je pretekel rok za plačilo oziroma vračilo davka po tem obračunu. V popravljenem obračunu se izpolni vse podatke, na katere samoprijava ne vpliva in priloži priloge, katera vsebina se zaradi samoprijave spreminja.
Če zavezanec za davek sporoči samoprijavo za več obračunov davka se za vsako predloži samostojen obrazec.