Opravljanje dela ali dejavnosti v več državah članicah EU – določitev zakonodaje za zavarovanje po Uredbah EU

V Naslovu II Uredbe (ES) št. 883/2004 (osnovna uredba) je določeno pravilo, da se oseba, ki opravlja delo ali dejavnost v dveh ali več državah članicah EU hkrati, vključi v obvezna socialna zavarovanja samo v eni državi članici EU (t.i. »sočasne zaposlitve«). Določena so koordinacijska pravila, po katerih se določi zakonodaja države članice EU, ki se za to osebo uporablja, kar pomeni, da morajo vsi zavezanci vložiti prijave v obvezna socialna zavarovanja in plačevati prispevke od vseh prejemkov iz dela ali dejavnosti le v tisti državi, katere zakonodaja se po omenjenih pravilih uporablja. V Uredbi (ES) 987/2009 (izvedbena uredba) so določena izvedbena pravila in postopki za izvedbo pravil iz osnovne uredbe.

Navedeni uredbi veljata in se neposredno uporabljata od 1. maja 2010 dalje, z usmeritvami za enotno uporabo določb zakonodaje Republike Slovenije (Usmeritve) pa je pojasnjena povezava med določbami uredb in zakonodajo Republike Slovenije (RS).

Zavarovanje po uredbah se že sedaj izvaja, vendar v obsegu, ki je urejen v slovenski zakonodaji. Osebe, ki so zaposlene v drugi državi članici EU in je zanje določena uporaba zakonodaje RS, se na podlagi zaposlitve, sklenjene v drugi državi članici EU, zavarujejo s polnim delovnim časom oziroma do polnega delovnega časa z začasno uporabo zavarovalne podlage 008. Zavezanec za prijavo zavarovanja in plačilo prispevkov je sam zavarovanec in je tako tudi vpisan v obrazce M-1, M-3 in M-3.

Za zavarovanje na podlagi zaposlitev in samozaposlitev so z novo sprejetimi Usmeritvami določene šifre zavarovalnih podlag 113, 114, 115, 119 in 120, ki pa še niso uvedene v informacijske sisteme nosilcev zavarovanja in jih še ni mogoče uporabiti za ureditev zavarovanja. Prav tako v prijavo zavarovanja še ni mogoče vpisati podatkov o delodajalcu v tujini. Predviden začetek uporabe novega sistema zavarovalnih podlag je 1. 10. 2017. Za vsa zavarovanja, ki so začasno urejena z zavarovalno podlago 008, bo po uradni dolžnosti pri ZZZS izvedena sprememba zavarovalne podlage. Za vsa zavarovanja, ki jih do sedaj ni bilo mogoče urediti, bo omogočena ureditev zavarovanja za nazaj, ne bo pa obvezna. To pomeni tudi, da bo zavarovanec, ki se bo za tako ureditev zavarovanja odločil, plačal prispevke za nazaj, brez zamudnih obresti.

Skupno stališče članov ožje delovne skupine za pripravo enotnega sistema evidenc na področju socialnega zavarovanja)