Ali lahko oseba, ki ima blokiran osebni transakcijski račun kljub temu odpre s.p.? Lahko odpre s.p. vendar pod določenimi pogoji.
Omejitve ustanavljanja so določene v 10.a členu Zakona o gospodarskih družbah, ki pravi, da podjetnik ne more postati oseba:
- ki je bila pravnomočno obsojena na kazen zapora zaradi kaznivega dejanja zoper gospodarstvo, zoper delovno razmerje in socialno varnost, zoper pravni promet, zoper premoženje, zoper okolje, prostor in naravne dobrine in je vpisana v kazensko evidenco;
- ki je bila v obdobju zadnjih 12 mesecev javno objavljena na seznamu nepredlagateljev obračunov, ali je javno objavljena na seznamu neplačnikov;
- ki je neposredno ali posredno z več kot 25 odstotki udeležena v kapitalu kapitalske družbe, ki je bila v obdobju zadnjih 12 mesecev javno objavljena na seznamu nepredlagateljev obračunov, ali je javno objavljena na seznamu neplačnikov;
- ki ji je bila v zadnjih treh letih s pravnomočno odločbo Inšpektorata Republike Slovenije za delo oziroma Finančne uprave Republike Slovenije najmanj dvakrat izrečena globa zaradi prekrška v zvezi s plačilom za delo oziroma prekrška v zvezi z zaposlovanjem na črno;
- ki je bila neposredno z več kot 50 odstotki udeležena v kapitalu družbe z omejeno odgovornostjo, ki je bila izbrisana iz sodnega registra brez likvidacije.
V omejitvah tako ni omenjena okoliščina, v kateri ima bodoči podjetnik blokado na svoje osebnem računu.
Zakon o davčnem postopku pa določa, da morajo imeti subjekti vpisa v poslovni register Republike Slovenije pri ponudniku plačilnih storitev (tj. banki) odprt transakcijski račun. Samostojni podjetniki posamezniki morajo imeti za namene v zvezi z opravljanjem dejavnosti ločen transakcijski račun.
Iz tega sledi, da oseba z blokiranim računom lahko odpre s.p., vendar pa bo v prekršku (zagrožena globa od 800 do 10.000 evrov), če ji ne bo uspelo odpreti ločenega transakcijskega računa. Ali bo uspešna pri odpiranju novega transakcijskega računa, pa je odvisno od posamezne banke, saj imajo slednje diskrecijsko pravico zavrniti prošnjo po odprtju novega TRR.
Tudi če bi podjetniku uspelo odprti nov (ločen) TRR, bi se kmalu na računu pojavila blokada, se pravi, da bi postal imetnik dveh blokiranih računov.