Prevoz na delo

Pri prevozu na delo se obračunajo kilometri namenjeni prevozu od doma do pisarne ter nazaj. Poglejmo si nekaj bistvenih točk, ki jih je potrebno upoštevati pri koriščenju nadomestila za prevoz na delo.

  • Povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine stroškov javnega prevoza od običajnemu prebivališču najbližjega postajališča do mesta opravljanja dela, če je mesto opravljanja dela vsaj en kilometer oddaljeno od delojemalčevega običajnega prebivališča.
  • Mesto opravljanja dela po tej uredbi je mesto, kjer se delo opravlja oziroma se začne opravljati. Običajno prebivališče po tej uredbi je prebivališče delojemalca, ki je najbližje mestu opravljanja dela. Drugo prebivališče delojemalca je običajno prebivališče po tej uredbi le, če se delojemalec od tam vsaj štirikrat tedensko vozi na mesto opravljanja dela.
  • Javni prevoz po tej uredbi je prevoz, ki je pod enakimi pogoji dostopen vsem uporabnikom prevoznih storitev in se izvaja v komercialne namene razen prevoza, ki se opravlja z osebnim ali s kombiniranim vozilom. Javno prevozno sredstvo po tej uredbi je prevozno sredstvo, s katerim se opravlja javni prevoz. Postajališče po tej uredbi je mesto, kjer je mogoče uporabiti javno prevozno sredstvo, in je kot tako določeno v aktih prevoznika.
  • Če je najbližje postajališče od običajnega prebivališča oddaljeno več kot en kilometer, se v davčno osnovo poleg povračila stroškov iz prvega odstavka ne všteva povračilo stroškov prevoza do višine 0,18 evrov za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in le-temu najbližjim postajališčem.
  • Če delojemalec iz utemeljenih razlogov ne more uporabljati javnega prevoza, se v davčno osnovo, ne glede na tretji in četrti odstavek tega člena, ne všteva povračilo stroškov prevoza do višine 0,18 evrov za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela.
  • Za določanje oddaljenosti v skladu s tem členom se upoštevajo najkrajše običajne cestne povezave.
  • Če ima delojemalec pravico do uporabe službenega vozila za privatne namene in mu delodajalec za tako uporabo službenega vozila zagotovi tudi gorivo, se povračilo stroškov za prevoz na delo všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.
  • Delojemalcu, ki dosega dohodek iz delovnega razmerja iz tujine, se ne glede na prvi, tretji, četrti in peti odstavek tega člena prizna strošek prevoza na delo in z dela do višine 0,18 evrov za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela.

Nadomestilo za kilometrino med službenim potovanjem

Do nadomestila med službenim potovanjem smo upravičeni, če opravimo pot med delovnim časom. Nadomestilo uveljavljamo preko pravilno izpisanih potnih nalogov.  

  • Povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine dejanskih stroškov za prevoz z javnimi prevoznimi sredstvi, za prevoz, ki se izvaja z osebnim avtomobilom ali s kombiniranim vozilom v komercialne namene, ali za najem osebnega avtomobila.
  • Za povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju se šteje tudi povračilo stroškov za takse (letališke takse, peronske karte in podobno), povračilo stroškov za gorivo, če se uporablja službeno vozilo, cestnine in parkirnine ter povračilo stroškov za prevoz in prenos stvari oziroma prtljage.
  • V primeru, da delojemalec uporablja lastno prevozno sredstvo, se povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju ne všteva v davčno osnovo do višine 0,37 evrov za vsak prevožen kilometer.

Zneski za povračila

Prevoz na delo in
z dela (km)

Službeno potovanje
(km)

0,18 evra 0,37 evrov

Obračun dnevnic, prenočevanje na službenem potovanju in terensko delo

Trajanje službenega potovanja v Sloveniji Višina povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo (EUR)
12 do 24 ur 21,39
8 do 12 ur 10,68
6 do 8 ur 7,45

Če traja službeno potovanje v tujini nad 14 do 24 ur, se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva dnevnica do višine zneska, ki je za posamezno državo oziroma območje določen v predpisu Vlade Republike Slovenije – slednja namreč ureja povračila stroškov za službena potovanja v tujino – če traja službeno potovanje v tujini nad 8 do 14 ur se v davčno osnovo ne všteva dnevnica do višine 75 odstotkov zneska iz omenjenega predpisa, če traja službeno potovanje v tujini nad 6 do 8 ur, se v davčno osnovo ne všteva dnevnica do višine 25 odstotkov zneska iz predpisa Vlade.

Prenočevanje na službenem potovanju

  • Povračilo stroškov prenočevanja na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine dejanskih stroškov za prenočevanje.
  • Povračilo stroškov prenočevanja na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo, če je dokumentirano s potnim nalogom in z računi.

Terensko delo

Če delodajalec zagotovi prehrano in prenočevanje, se delojemalcu v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva terenski dodatek iz prvega odstavka tega člena do višine 4,49 evrov na dan.

Delovni dnevi, prazniki in ure v letu 2017

Podatki, ki jih potrebujemo za obračune, so tudi število delovnih dni in praznikov ter delovna obveznost v urah po posameznih mesecih.

Prazniki, ki so dela prosti dnevi 2017

Datum Dan v tednu Praznik ali dela prost dan
1. januar nedelja novo leto
2. januar ponedeljek novo leto
8. februar sreda Prešernov dan
16. april nedelja velika noč
17. april ponedeljek velikonočni ponedeljek
27. april četrtek dan upora proti okupatorju
1. maj ponedeljek praznik dela
2. maj torek praznik dela
25. junij nedelja dan državnosti
15. avgust torek Marijino vnebovzetje
31. oktober torek dan reformacije
1. november sreda dan spomina na mrtve
25. december ponedeljek božič
26. december torek dan samostojnosti in enotnosti

Pregled po posameznih mesecih za 2017

Delovniki Prazniki Skupaj dni Delovnih ur na mesec
januar 21 1 22 168
februar 19 1 20 152
marec 23 0 23 184
april 18 2 20 144
maj 21 2 23 168
junij 22 0 22 176
julij 21 0 21 168
avgust 22 1 21 176
september 21 0 21 168
oktober 21 1 22 168
november 21 1 22 168
december 19 2 21 152
skupaj 249 9 260 1992

Nadomestilo za prehrano

Spodnja tabela prikazuje povračilo stroškov za prehrano med delom, ki se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja:

EUR Zakonska podlaga
3,56 Po Kolektivni pogodbi o izredni uskladitvi plač za leto 2007 in načinu usklajevanja plač, povračilu stroškov v zvezi z delom in drugih osebnih prejemkih za leti 2008 in 2009 (KPPl) Url 62/2008: od 1.1.2009 dalje.
3,91 Za zaposlene v državnih organih, organih lokalnih skupnosti, agencijah, skladih, javnih zavodih, javnih podjetjih in v bankah, ki so jih ustanovile lokalne skupnosti oziroma država ali, ki so v večinski lasti lokalnih skupnosti oziroma v večinski lasti države in v Slovenski razvojni družbi ter v drugih pravnih osebah javnega prava: za obdobje januar – junij 2012.
6,12 Po Uredbi o povračilu stroškov: od 1.8.2008 dalje.

Podlaga za nadomestila stroškov za prevoz in službena potovanja je lahko zaposlitev v podjetju (s pogodbo o zaposlitvi), zadostuje pa tudi poslovodna pogodba. Do nadomestil so upravičeni tudi lastniki katerekoli oblike s. p.