V slovenski davčni zakonodaji je sprejeto načelo obdavčitve po svetovnem dohodku. To pomeni, da so davčni rezidenti dolžni plačati v Sloveniji dohodnino od vseh svojih dohodkov, ne glede na to, ali imajo dohodki svoj vir v Sloveniji ali izven nje.
To velja tudi za posameznike, ki imajo registrirano samostojno dejavnost v kateri izmed sosednjih držav.
V kolikor posameznik, rezident Slovenije, registrira in opravlja samostojno dejavnost v drugi državi, kot je Slovenija (v praksi je to najpogosteje sosednja Avstrija ali Hrvaška), je dolžan skladno z načelom obdavčitve po svetovnem dohodku ta dohodek napovedati tudi v Sloveniji. Torej, v kolikor posameznik plačuje davke v tujini, še ne pomeni, da dohodka ni dolžan napovedati tudi v Sloveniji (in obratno).
Najpomembnejši koraki, ki jih mora posameznik, rezident Slovenije, opraviti v Sloveniji po začetku opravljanja samostojne dejavnosti v tujini, so predstavljeni v nadaljevanju.
1. Vpis v davčni register
Fizična oseba, ki opravlja dejavnost in ni vpisana v Poslovni register Slovenije (AJPES), mora predložiti davčnemu organu prijavo za vpis podatkov o opravljanju dejavnosti najkasneje v 8 dneh po začetku opravljanja dejavnosti (2. odst. 44. člena Zakona o davčni službi RS).
2. Napoved akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti
Ob predložitvi prijave za vpis v davčni register mora fizična oseba predložiti davčnemu organu tudi obrazložen izračun predvidene davčne osnove iz opravljanja dejavnosti (2. odst. 298. člena Zakona o davčnem postopku RS – ZDavP-2). Izračun vključuje predviden znesek davčno priznanih prihodkov, davčno priznanih odhodkov in osnove za izračun akontacije dohodnine.
Na podlagi izpolnjenega izračuna se akontacija dohodnine plačuje v mesečnih (če znesek akontacije presega 400 evrov) ali 3-mesečnih obrokih (če je znesek akontacije nižji od 400 evrov).
3. Oddaja davčnega obračuna od dohodka iz dejavnosti
Posameznik mora davčni obračun dohodka iz opravljanja dejavnosti davčnemu organu predložiti najkasneje do 31. marca tekočega leta za preteklo leto (2. odst. 297. člena ZDavP-2). To velja tako za posameznike, ki imajo samostojno dejavnost registrirano v Sloveniji, kot tudi za tiste, ki imajo samostojno dejavnost registrirano v tujini, saj zakon zanje ne predvideva posebne oprostitve.
Tako tolmačenje je tudi v skladu z načelom obdavčitve po svetovnem dohodku, skladno s katerim so davčni rezidenti dolžni v Sloveniji napovedati vse dohodke ne glede na to, kje imajo svoj vir. Na podlagi davčnega obračuna se izračuna letni znesek davka, pri čemer se med letom plačane akontacije dohodnine upoštevajo kot že plačan davek.
FURS na podlagi evropske direktive o upravne sodelovanju držav članic EU že od leta 2015 pridobiva informacije o dohodkih, ki jih rezidenti Slovenije z delom zaslužijo v drugih državah. V primeru da svojih prihodkov pravočasno ne priglasijo, bo po FURS zato po uradni dolžnosti sprožil postopek za odmero davkov, na podlagi podatkov, ki mu jih preko mednarodne izmenjave informacij posredujejo pristojne institucije drugih držav. Nepredložitev davčne napovedi pa za zavezanca pomeni prekršek, ki se kaznuje z globo.
4. Odprava dvojne obdavčitve – upoštevanje v tujini plačanega davka
Ker se v primeru registracije samostojne dejavnosti v tuji državi dejavnost praviloma opravlja v državi registracije (t. i. država vira dohodka), je posameznik dolžan plačati davek od dohodka iz opravljanja dejavnosti v tej državi po njenih nacionalnih predpisih. To običajno vključuje oddajanje davčnih obračunov na pristojne davčne urade na podoben način kot v Sloveniji.
Dejstvo, da je posameznik zavezan plačati davek v dveh državah (v tujini in Sloveniji), ima za posledico dvojno obdavčitev istega dohodka. Zato davčna zakonodaja predvideva odpravo te dvojne obdavčitve.
Po splošnem pravilu iz Zakona o dohodnini RS (ZDoh-2) se dvojna obdavčitev odpravi na način, da se od dohodnine, odmerjene v Sloveniji, odšteje znesek ustreznega dela dohodnine, ki je bil plačan od tega istega dohodka izven Slovenije (1. odst. 136. člena ZDoh-2). Pri tem se kot dohodek izven Slovenije šteje dohodek, prejet iz naslova opravljanja dejavnosti v tujini, t. j. opravljanje dejavnosti v ali preko poslovne enote v tujini.
Kaj pa že plačan davek?
Za upoštevanje v tujini plačanega davka mora posameznik predložiti ustrezna dokazila glede davčne obveznosti izven Slovenije, zlasti znesek dohodnine, osnovo za plačilo dohodnine ter dokazilo, da je bil znesek dohodnine dokončen in dejansko plačan. Odbitek v tujini plačanega davka se uveljavlja v davčnem obračunu od dohodka iz dejavnosti.
Dvojna obdavčitev se odpravi tudi upoštevajoč Konvencijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja, ki je bila sklenjena med Slovenijo in državo vira dohodka (če je sklenjena takšna konvencija). Če Slovenija z drugo državo ima sklenjeno takšno mednarodno pogodbo, potem se upoštevajo njene določbe o: dodelitvi pravice do obdavčitve posameznega dohodka, mejni stopnji obdavčitve posameznega dohodka, če je predpisana in uporabi metod za odpravo dvojne obdavčitve dohodka.