Uporabo službenega vozila v zasebne namene davčna zakonodaja obravnava kot ugodnost oziroma boniteto, ki jo podjetje omogoči svojemu zaposlenemu. Boniteta je tako po definiciji Zakona o dohodnini vsaka ugodnost v obliki proizvoda, storitve ali druge ugodnosti v naravi, ki jo delojemalcu ali njegovemu družinskemu članu zagotovi delodajalec ali druga oseba v zvezi z zaposlitvijo. Drugače rečeno, boniteta je znesek, ki se zaposlenemu prišteje k davčni osnovi oziroma za katerega se zviša njegova davčna osnova, kar ima lahko različne davčne posledice, od večje davčne obremenitve za podjetje do možnosti “padca” v višji dohodninski razred za zaposlenega.

Boniteta med drugimi ugodnostmi vključuje tudi uporabo službenega osebnega vozila v privatne namene. Omenjene druge ugodnosti, ki spadajo pod boniteto, so:

  • nastanitev,
  • posojilo brez obresti ali z obrestno mero, ki je nižja od tržne,
  • popust pri prodaji blaga in storitev,
  • izobraževanje delojemalca ali njegovega družinskega člana,
  • zavarovalne premije in podobna plačila,
  • darila, ki jih zagotovi delodajalec na podlagi ali zaradi zaposlitve nekdanjemu, sedanjemu ali bodočemu delojemalcu ali njegovemu družinskemu članu,
  • pravica delojemalcev do nakupa delnic.

Če podjetje zaposlenemu zagotovi uporabo službenega vozila v zasebne namene, se zaposlenemu zviša davčna osnova. Pri tem ni pomembno, ali ta delavec dejansko uporablja službeno vozilo tudi v njegovi privatni sferi, važno je le, da mu je podjetje podelilo pravico do uporabe službenega vozila izven službenih obveznosti. Prav tako ni pomembno na kakšen način je podjetje pridobilo vozilo (kupoprodajna pogodba, najemna pogodba, leasing itd).

Višina bonitete

Višina bonitete, tj. zneska, ki se zaposlenemu všteva v davčno osnovo, je 1,5% nabavne vrednosti vozila mesečno. Če podjetje plača gorivo za privatno uporabo vozila, se davčna osnova zaposlenemu mesečno poveča za 25%, kar pomeni, da se zaposlenemu v davčno osnovo všteva 1,875% nabavne vrednosti vozila mesečno.

Povračilo stroškov za prevoz na delo in domov

Prevoz na delo in domov se obravnava kot privatna uporaba službenega vozila. Če podjetje sprejme odločitev, da ne bo plačevalo goriva za privatno rabo vozila, zaposlenemu pripadajo tudi povračila stroškov prevoza na delo in iz dela, ki se mu lahko neobdavčeno izplačajo do višine, kot jo določa Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.

Število prevoženih kilometrov v privatne namene

Meja pri številu prevoženih kilometrov v privatne namene, ki vpliva na višino bonitete, je 500 kilometrov mesečno. Če zaposleni mesečno prevozi manj kot 500 km v privatne namene, se nabavna vrednost vozila zmanjša za 50%.

Nabavna vrednost vozila

V zvezi z izračunom bonitete se v nabavni vrednosti vozila upošteva tudi davek na dodano vrednost. Nabavna vrednost vozila se z vsakim letom uporabe zniža. V prvem letu uporabe ostane ista, v drugem letu se zniža za 15% in v naslednjih letih do vključno četrtega leta še vsako leto za 15%, v petem letu se zniža še za 10% in v naslednjih letih do vključno osmega leta še vsako leto za 10%, v vseh naslednjih letih pa je enaka 10%.

Evidence o prevoženih kilometrih in potni nalogi

Evidence o prevoženih kilometrih, ki opisujejo poti, ki so bile s službenim vozilo opravljene v zasebne ali službene namene, je obvezno voditi takrat, ko podjetje ne krije stroškov goriva. Le tako je možno zagotoviti za davčne namene pravilno razmejitev med uporabo službenega vozila za opravljanje službenih obveznosti in za uporabo v privatni sferi.

Potne naloge je treba kljub obračunani boniteti izpolnjevati, saj predstavljajo podlago za priznavanje drugih stroškov v zvezi s službeno potjo.

Kaj pa, če vozilo uporablja oseba, ki ni zaposlena v podjetju?

Če vozilo v lasti podjetja v zasebne namene uporablja lastnik podjetja, ki v podjetju ni zaposlen ali pa poslovodna oseba podjetja, ki je zaposlena v drugem podjetju, je ta ugodnost davčno obravnavano kot drug dohodek po 105.členu Zakona o dohodnini in se obdavči kot drug dohodek ali pa kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja.