Obstoječi lastniki lastniškega kapitala imajo v podjetju prednostno pravico pri vpisu novih lastniških deležev. Ta pravica je urejena v Zakona o gospodarskih družbah.
Neredko se zgodi, da nastopi prodaja lastniškega deleža v podjetju, ki pa lahko močno vpliva na bodoče poslovanje družbe, sploh če gre za procentualno visok vložek. V družbah, kjer je družbenikov več, so ti zavarovani z institutom prednostne pravice. V ideji je podobna predkupni pravici, vendar pa je lahko omejena z nujnim soglasjem obstoječih družbenikov, v kolikor se ne pojavi kupec med njimi.
Obstoječi družbeniki imajo prednostno pravico do prevzema novih vložkov pri povečanju osnovnega kapitala, prav tako pa do prevzema vložkov odhajajočih družbenikov, razen če je z družbeno pogodbo določeno drugače.
Družbenik, ki namerava prodati svoj poslovni delež, mora druge družbenike pisno obvestiti o nameravani prodaji in o pogojih prodaje. Ob tem jih mora pozvati, da mu mora zainteresirani kupec sporočiti pripravljenost za nakup v roku enega meseca od prejema obvestila. Če se zgodi, da je za nakup zainteresiranih več obstoječih družbenikov, postanejo novi lastniki le vsi skupaj, torej skupni sorazmerni lastniki enega lastniškega deleža.
V družbeni pogodbi se lahko določi, da je za odsvojitev lastniškega deleža osebam, ki niso obstoječi družbeniki, nujno potrebno soglasje večine ali vseh družbenikov. Ob tem morajo biti nujno podani natančni pogoji za izdajo tega soglasja. V kolikor družbeniki ne podajo soglasja, hkrati pa nihče izmed njih ni pripravljen kupiti lastniškega deleža, lahko družbenik vseeno izstopi iz družbe. Za tistega, ki je pridobil nov poslovni delež je nujno, da se to dejstvo vpiše v poslovni register.
Prednostni odkup lastniškega dela pa je precej drugače urejen pri delniških družbah. Pravica do prednostnega nakupa delnic pa ni nujno omogočena le obstoječim družbenikom, vendar pa je lahko tudi samostojen vrednostni papir. Pravica do prednostnega nakupa delnic je po naravi obveznostni vrednostni papir z opcijo, in ne opcija oziroma opcijski vrednostni papir. To pomeni, da imetniku da pravico, ne pa obveznosti, da kupi lastniški delež, vendar pa je pri tem omejen na določeno časovno obdobje in določen znesek deleža. Pri delniških družbah imajo vsi delničarji enako močne prednostne pravice do prevzema delnic. Prednostna pravica je odvisna od obstoječega sorazmernega deleža v lastniškemu kapitalu. To pomeni, da imajo obstoječi delničarji, ki si že lastijo večji del lastniškega kapitala, močnejšo prednostno pravico do prevzema razpoložljivih delnic.