Vinjeta je v Sloveniji obvezna za vse avtoceste in hitre ceste v upravljanju DARS. Vinjeta za leto 2017 je že naprodaj in bo v prihodnjem letu obarvana kovinsko-oranžno. Vinjeta spada v kategorijo davčno priznanega odhodka cestnine na službeni poti, zato jo lahko podjetniki uveljavljate v stroške.
Vinjeta za leto 2017 velja že od 1. decembra 2016, ter kar do konca janurja 2018, torej skupno 14 mesecev. Poleg letne vinjete je še naprej možen nakup polletne, mesečne in tedenske vinjete, ki nimajo ‘bonus’ trajanja kot letna vinjeta, ampak trajajo točno toliko kolikor izhaja iz imena.
Cenik za cestninski razred 2A, ki obsega osebna vozila in bivalna vozila (avtodomi), bo v prihajajočem letu 2017 vseboval naslednje cene: 110 evrov za letno vinjeto, 30 evrov za mesečno in 15 evrov za tedensko vinjeto. Kadar se vinjeta poškoduje, lahko zahtevate nadomestno vinjeto. Predpogoj za zahtevo je, da ob tem priložite originalen račun, zato vam svetujemo, da ga ob nakupu shranite.
Pri nakupu vinjete, ki jo želi podjetje uveljavljati kot davčno priznan odhodek, je nujno, da se račun glasi na ime podjetja. To pomeni, da mora podjetnik že ob nakupu povedati, da bo vinjeto uveljavljal na stroške podjetja.
Poleg računa, ki se mora glasiti na podjetje, mora biti strošek nakupa dokumentiran s potnim nalogom. Čeprav je vinjeta veljavna že s 1. decembrom 2016, jo je mogoče uveljavljati v stroške podjetja šele v letu 2017. Vinjeto je izjemoma mogoče uveljavljati dvakrat ob nakupu dveh polletnih vinjet.
Povračilo stroškov v zvezi z delom, med katere spade tudi vinjeta, ureja 5. člen Uredbe o višini povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov. Omenjena Uredba omogoča, da lahko vsak podjetnik uveljavlja vinjeto kot davčno priznan odhodek v imenu podjetja. Uredba našteva nekaj pogojev, da je nakup vinjete veljavno upoštevan kot davčno priznan odhodek:
- da je na računu zabeleženo ime podjetja,
- da je na potnem nalogu jasno razvidno, da je uporaba vinjete nujna za službeno pot,
- da je na potnem nalogu razvidno, da je delodajalec odobril takšno vrsto prevoza.
Omenjena Uredba o prevozih na službenem potovanju, in s tem povezanimi stroški določa, da se povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine dejanskih stroškov. Poleg tega se upošteva tudi povračilo stroškov za različne takse, stroškov za gorivo, cestnine, parkirnine in prenos prtljage. Vinjeta spada v kategorijo davčno priznanega odhodka cestnine na službeni poti.